Duyuruyu Kapat
Sevgili ziyaretçilerimiz sitemize üye olmadan konulara yanıt verebilir veya konu açabilirsiniz.

Taklacı

'Taklacı güvercinler - taklacı performans kuşları' forumunda busra78y tarafından 29 Eylül 2017 tarihinde açılan konu

1. busra78y

busra78y Kayıtlı Kullanıcı

8
    0
    1
    Ad Soyad:
    büsra
    Meslek:
    ögrenci
    İkametgah:
    Karabük
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    merhabalar acil yardımınîza ihtiyacım var bi güvercin yavrusu var babası çakmaklı balkinda bakıyorum kutuya koydum simdilik yeme düstümü bilmiyorum çiftti teki uçtu yem aldım yiyemiyor sanırsam ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz çok.acil yabaniler bakıyor [​IMG][​IMG]

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2. busra78y

8
    0
    1
    Ad Soyad:
    büsra
    Meslek:
    ögrenci
    İkametgah:
    Karabük
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    cevap verirmisiniz ?

3. busra78y

8
    0
    1
    Ad Soyad:
    büsra
    Meslek:
    ögrenci
    İkametgah:
    Karabük
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    kimse bilmiyormu

4. busra78y

8
    0
    1
    Ad Soyad:
    büsra
    Meslek:
    ögrenci
    İkametgah:
    Karabük
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    bu forumda kimse birsey yazmıyosa neden açtınız ?

5. busra78y

8
    0
    1
    Ad Soyad:
    büsra
    Meslek:
    ögrenci
    İkametgah:
    Karabük
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    bi yardım istedik

--- Mesaj güncellendi ---
    cevap verirseniz çok sevinirim

6. busra78y

8
    0
    1
    Ad Soyad:
    büsra
    Meslek:
    ögrenci
    İkametgah:
    Karabük
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    ?????

7. ESKİBİRKUSCU

ESKİBİRKUSCU Misafir

0
    0
    0
    Kendin agzını acıp yeme dok kursagı dolana kdr annesi.bakamınca. Ben öyle yapıyordum

8. busra78y

8
    0
    1
    Ad Soyad:
    büsra
    Meslek:
    ögrenci
    İkametgah:
    Karabük
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    daha önce yapmaya çalıştım ağzını kapıyo .. buğday aldım da yemeyi bilmiyor daha henüz
    --- Mesaj güncellendi ---
    birseye koyuptamı veriyordunuz elinizlemi kursağını dolduruyordunuz

9. -BEYAZADAM-

-BEYAZADAM- Kayıtlı Kullanıcı

73
    1
    8
    Ad Soyad:
    hasan erde
    Meslek:
    otomotiv
    İkametgah:
    İstanbul-I (Avrupa)
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    Diğer Irklarım:
    Yok
    Slm kardeşim anladığım kadarı ile senin kuşlarla uzaktan yakından hiç alakan yok..Güvercin bakımı ve besleme hakında da sanıyorum hiç bi bilgiye sahip deyilsin galiba..Ama gördüğüm kadarı ile temiz kalbinle İyi niyetle bişeyler yapmak istiyosun..Bu kuşları orda besleyen kişi sana bazı şeyleri izah etmedimi..Bu kuşları senin başına kim sardı merak ettim..Yavrulara yabaniler bakıyo yazmışsın bu hayvanlar yabanilerin altındamı çıktı yumurtamı sürmüştünüz..Bu kuşları normalde anası babası beslemiyomuydu..Bunları ufakken kim besleyip büyüttü...Yabaniler düzenli bakıyosa yani anaç olan yabani kuşlar yavrunun ağzını gagası arasına alıp öper gibi yedikleri yemleri titrer gibi hareketler yaparak kusuyosalar yavruya bakıyolar demektir.. Bu yavrular onların altında çıktıysa sizin orda yuvaları varsa bence şanslısın onlar yavruya bakarak büyütürler.Sen sadece o yabanilere buğday bulgur mısır mercimek tarzı evde taneli besin ne varsa onları ver ayrıyeten senin bişey yapmana gerek kalmaz yavru yeme düşene kadar bakacaklardır.ama eğer düzenli bakmıyolarsa hayvan aç kalıyosa günden güne zayıf düşüyosa kursağına elinle baktığında kursakta yem yoksa yani ağarlaşması lazım kursağının içinin dolu olması lazım..Kursağına baktığında boğazının altında olur kursak orda yem ve su varsa balon gibi şişer zaten bakmıyolarsa boş olacaktır..Kursak boşsa o zaman sen gireceksin devreye pomba benzeri bi aparatla büyük şırıngada olur yem ve su karışımıyla en az günde iki kere duruma göre hayvan zayıf kalıyosa sabah öğlen akşam olmak üzere 3 kere takviye yapman gerekir..Kuşun kursağına elinle bakarsan yem olup olmadığını çözer anlarsın ..Elinde bu ve benzeri bişey yoksa o zaman en son çare elinle gagasını açarak buğday bulgur gibi taneleri ağzına döküceksin.Sonra arada su verceksin.Ve en önemliside 5-6 tanede ufak minik taş atıcaksın ağzına ..Bildiğin minik mink keskin taşlardan her gün 5-6 tane at ağzına yutsun.. Taş vermezsen gelişme durur sindirim olmaz kuş büyük bi ihrtimallede sindirim sorunu nedeniyle zayıf kalıp ölücektir..Yediği besinleri öğütebilmesi için taşada ihtiyaç duyar.Yem su ve taş lazım bu hayvanlara..Bu hayvanlarda taşlık diye bi organ var..Yavru bakımında taş vermeyen dostlarında kulağına küpe olsun..Sen bi yerden 1 kilo kadar buğday al her zaman elinin altında yem bulunumuş olur..Her öğünde azar azar 70-80 tane kadar buğday atıver ağzına bunu günde 3 defa yapabiliyosan 3 defa yap..Yapamıyosan sabah akşam kursağı şişip dolana kadar yem ver sonra çay bardağının 4 te biri kadar su ver her öğünde yem ve su vericeksin ağzına.. Ve her gün 5-6 tanede minik taş atıver ağzına kendi yem yiyebilne kadar bu şekilde devam et.Kendisi yem yemeye başlarsa hayvan kurtarır kendisini nşallah..Aslında kolay bi olay ama bilmeyen insana zor gelir biraz.Kolay gelsin takılırsan yazarsın gene yardımcı olmaya çalışırım yakınında bi kuş besleyen biri varsa ona danırşırsan oda sana izah eder nasıp yapıcağını olmadı yotubeden videoalara bakıver ordanda görürsün nasıl bi aparatla nasıl yem vericeğini.onlar sana sadece taş olayını söylemicklerdir onuda ben yazdım zaten sende duymuş öğrenmiş oldun.TTekrar üstüne basa basa söylüyorum bir çok kardeşin eksiğidir bu taş olayı.Yavrulara taş vermezseniz tüy gelişimi durur sindirim çalışmaz kuş yediklerini öğütüp eritemez.pusar ve keyifsiz olur kurumaya girer hasta bi hal sergiler.Kal sağlıcakla merakın varsa kuşçu yaparız seni.Kuş ölürsede canını sıkıpta moralini bozma.. Sen elinden geleni yapmış olursun hasta gibi hali var resimde biraz aç kalmış bakımsızlıktan çok zayıf kalmış gibi geldi bana..

Konuyu Önceden Okuyan Üyeler (Toplam Sayısı: 12)

Bu Sayfayı Paylaş