saim ustanın damarları noldu ve şimdi kimlerde var?

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
Laborant ama işsiz bi laborant
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
abilerim eski kuşçuları tanıyan veya direk onlarla konuşan kuşçu büyüklerimiz vardır veya canlı şahitlerle konuşanlar vardır...ankarada bi saim usta vardı denir.namlı kuşlar çıkmış ve dozdumanlı kuşları beyaz yavru vermektedir.bu kuşların akıbeti noldu.kimlere gitti öz kuşlar.hem damarın akıbeti hemde bunlar saim ustanın diye yüzmilyonlar verip sonra hüsrana uğrayacak olan arkadaşlarımıza yardımcı olması açısından soruyorum...

Tahir Kemal Bozoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Tahir Kemal BOZOGLU
Meslek
~ Turist ~
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
S.A samed kardesim nasilsin öncelikle.

Soruna gelince sayet nasip olursa ank.gidince ögrenirim senin icin ama neresindenmis ank.nin gerci okadar meshursa mutlaka taniyan bilen olur.Insallah gidersem ögrenirim k.i.b
ALLAH EMANET OL

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
aleykümselam tahir abi hoşgeldin
abi saim usta rahmetli olmuş çoktan.cebeci tarafından otururmuş.oyun kuşları bildiğime göre dumanlılardır.ama fizik özellikleri nedir onu merak ediyoz.saim usta diye kuş alacak arkadaşlara yardımcı olması için.kalsağlıcakla...Allah a emanet olasın...

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
sevgili arkadaşlar yanımda cebecinin eski kuşcularından ömer faruk ustam var.saim usta nın kuşları için cebeci dörtyol daki kuşcular kahvesine gelerek oradaki ustalarımızdan bilgileri alabillirsiniz.bende şu an cebecideyim size yardımcı olurum.

gokayk

Kayıtlı Kullanıcı
4/5 yıl önce çekmiştim bu resimleri örnek olması için sizlere gönderiyorum bu kuşlar Ankara da rahmetlik Hacı Muratın kuşlarıdır bi ara trt2 de belgeselde çıkmıştı taklacı gvercin belgeseliydi saim usta tenekeci saim usta olarak geçiyor ustalığı kuştan değil mesleğinden ileri geliyor şahsen tanımıyorum kuşları hakkında genel bilgiyi başka forum sayfalarında bulabilirsiniz kuşların çıkışı kısaca urfalı çakmaklı erkek,sivaslı gök dişi,konyalı motorcu ahmetin arap erkeği bu kuşlar bir birlerine eşleniyor geç oyun söküp güzel oyunlar çıkaran kuşlar ortaya çıkıyor bu üç kuşun dolaylı yollardan kökeni urfaya dayanıyor dumanlı çakmaklı kara çil,benekli dumanlı arap vs. renklerini veriyor bu kuşların ankaradaki bi çok kuşun kökenini teşkil ettiği söyleniyor.

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
bilgileriniz için çok sağolun.
buradan saim ustayıda rahmetle analım.ne güzel birşey adam rahmetli olmuş ama hala burada sanal ortamda onu anıyoruz.tahmin edebilirmiydi acaba.

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
selamünaleyküm
gökhayk abi sağolasın.urfadan çakmaklıakkuyruk erkek ve konyadan dişi bi arap kuş girdiğini duymuştum ama sivastan girdiniğini sizden duydum.sağolun.kalınsağlıcakla...

gokayk

Kayıtlı Kullanıcı
benimde bu konuda bildiklerim kısıtlı daha doğrusu hepsini anlatanlardan öğrendim hatalı aktarmalar olabilir sizinde bildiğiniz gibi seferli güvercinlere olan talep efsaneler çıkarmaya başladı bu konuda bi çok anlatım dinledim sivaslı gök dişi yere çok yakına giren kızıl göz yabani renginde bir güvercin Urfadan sivasa çok uzun zaman önce geldiğini oradan Ankara ya geldiğini söylediler Ankarada uçuruluyor izleyenler yerden toz kaldırırdı diyor bu dişi, çakmaklı erkeğe vuruluyor yavruları 8 ay boyunca oyun yapmıyor sonradan oyun açınca çok güzel oyunlar yapan kuşlar ortaya çıkıyor.bunu AGKD dernek başkanı Adil Kayabaşı anlatmıştı çok detayları var ayrıntılı bilgiyi kendisinden yada Mesut Gökmen,in yazısından öğrenebilirsiniz benim bu konuda söyleyebileceğim esas soruya cevap olur tenekeci Saim ustanın kuşları Ankara da safkan olarak hiçbir kimsede yoktur en yakın akrabası en az 10 kırıktır özü bende diyenler mutlaka oluyor saim usta şimdi olsa nerede bu kuşlar diye kendi de arardı bence buradaki en büyük pay Urfa ya aittir her ne kadar damcı ırkı mardin kuşları olarak anılsada buna benim katılmam mümkün değil Urfa da bu kuşları yetiştiren kuşçuların çok değerli gerçek kuşçular olduklarını düşünüyorum zaten yüzlerce yıllık miras yerinden çıktıktan sonra 40 yılda bitip tükenmiştir

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
abi urfada kuş kalmamış.gördüğüme göre veya gösterilmiyo kimseye.ne armutkafa arapları ve küllü beyezları ne gök nede çakmaklıların eskisi yok.kırılmış hepsi.en son elime urfada bi perste dumanlı geçti.anasını babasını araştırdım iyi olduğu için.babası hakiki urfa göğü anneside inanın dönek çıktı.ama baba urfanın öz göklerinden olduğundan yavrusu o derece iyi bi kuş çıkmış.hani bazı kuşlar vardır.yabanilere vurursanızda yavrusu oynarya işte bu gökte ööleymişki dönekten çıkan yavrusu oynuyordu.
şimdi kimsede yok bööle kuşlar ya gösterilmiyo ya yok yada pazara düşüp çoluk çocuğun elinde yok olup gidiyor...saygılarmla...

gokayk

Kayıtlı Kullanıcı
Urfa da değil Türkiye çapında kaliteli güvercinler anormal bir hızla kayboldu bir çok kuşun nesli bitti herkezin elindeki hikayeler geçmişte kalanlardan dikkat ederseniz hep eski damızlıklar konuşuluyor saim usta elektrikçi şeref vs... halbuki bu kişilerin zannedildiği kadar iyi kuşçular olduklarından şüpheliyim hep tesadüfler esas hikayeyi dinleseniz birine 3 kuş gelmiş 3 üde a kalite bir birlerine eşlenmiş kuşlar oynamamış sonra gönderilmiş gönderildikten sonra gittiği yerde oynamış aman kaliteli kuşlarmış denip geri alınmış kanın biri bu diğeri ise bi kümes satın alınmış buradaki iki boz dişinin ırkı kime geçtiyse hepsini kuşçu yapmış elektrikçi şeref dahil şimdi burada kuşçuluk nerede anlamıyorum esas soru şu 3 kuşun kaynağında bu kuşlar nasıl yetiştirildi,diğer kuşlarda o 2 dişi neydi kim türetmişti hiçbirşey bu kadar kolay olamaz 3 kuşu vurup aman süper kuş çıktı ben kuşçu oldum 2 dişi aldım yavruları süper çıktı ben kuşçu oldum böyle kolay kuşçuluğun efsaneleşmiş olması hayret verici gerçi sektör olmaya başlayan kuşçuluk kendine efsane yaratacak buna sözüm yok ancak bilinmeyen bu efsanenin esas ucu hala hayatta gölbaşılı sıvacı ömer kimse onunla konuşmuyor konuşulmamasının bir nedeni büyüyü bozacak olması gerçi kendide şöyle söylüyor ben kuşçuyum istediğim vakit kuş çıkartırım kuşlarının hepsini kesmiş keseli 25 yıl civarı olmuş 25 yıldır çıkmayan kuş bundan sonra nasıl çıkacak oda ayrı bir soru
Saim ustanın kuşlarını yada elektirkçi şerefin kuşlarını anlamak istiyorsanız Urfada iyi kuşçularla konuşup durumu çözebilirsiniz.

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
mutlaka öyle abi.3 veya 4 kuş rastgele iyi oynayan kuşlar vurulup iyi kuşlar çıkarılmış, tamamen tesadüfen.ama bu kuşlar sonraları niye kaybolmuş kim kaybetmiş.bu kuşlar ıeşlenirken adamalr kuşları para almışlar diye hiç duyulmuşmu?ben duymadım.herkeste oynayan iyi kötü kuşlar varmış.arkadaş aralarında hediye olarak verilen kuşlardır.ama bunların kaybolmasının manevi değerlerin kalkmasıdır ve tamamen maddi değere dönüşmesidir.onun içinki herzaman maddiyatın önüne maneviyatın geçememesi bende önemlidir.kuşçuluk bi murada ermedir ve umut dolu yoldur.bizde bilmiyozki o kuşlardan eser kalmadı ama bi umuttur düşünürüz...saygılarımla...

ARAPCI ŞAFAK

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Şafak YILANLI
Meslek
İşçi
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Selam arkadaşlar ben aranıza yeni katıldım ADIM ŞAFAK teknojiyi fazla beceremedigim için olsa gerek ANKARADA oturuyorum sitenizdeki tanıdıgım bazı arkadaşların yazışmalarını okudum bende içinize katıldım haspal kaderde olsa ben rahmetli saim usta ve şeref amcamızla tanıştım rahmetli ASKER AHMET beni saim ustanın yanına götürdü ahmet abi benim baba dostumdur ben o zamanlar 8/9 yaşlarında ahmet abinin gökleri ve rahmetli gülverenli kuşçu Silonun dumanlılarını besliyordum bana 1 çift silik arap hediye etti Saim ustanın daha sonra 1975 yıllarıydı konyada emniyetçi bir arkadaştan seyrederek 1 çift dumanlı kirli aldık saim usta tanıyan beraber geçmişi olan en az sitenizdeki din
lediklerimden daha iyi tanıyan görüştügümüz sohpet ettigimiz abilerimiz mevcut onlarıda sitenize çagıracagım
Gelelim RAHMETLİ ŞEREF AMCAMIZA rahmetliyle iyi sevişirdik bozları haricinde bütün kuşlarından besledim halende mevcut rahmetlinin ölmeden önce son 3 defa kuşları çalındıgında damızlıgını benden götürdü halen piyasada çalıntı yoluyla gezen kuşlar benim damızlıklarımdır ölmeden 7/8 önce rahmetli yigeni muratla bana geldi yine kuş istedi bende şeref amca götürüp şerefsizlere yem ediyorsun diye vermedim bana öyle bir kelime ettiki can elimden vurdu BAKIN ARKADAŞLAR ÇÜMLEYE < BU HASTALIK BENİ GÖTÜRMEYE GÖTÜRECEKTE ÖLDÜGÜME YANMIYORUMDA GÖNLÜMCE BİR KUŞ UÇURAMADIM ONA YANIYORUM > ARKADAŞLKAR BU İNSANKİ BİZİM PİRİMİZ BİZİM HİÇ AMA HİÇ KONUŞMAYA HAKKIMIZ YOK Bende dedimki amca kümes senindir oda kümesten eşinden ve yavrusundan ayırmak kaydı ile sekili diye tabir ettigimiz 1 arap erkek 1adet dumanlı dişi aldı 1çiftte silik takkalıların yumurtasını götürdü yumurtaları mahallede birisinin kuşunu çekmiş 1adet silik takkalı erkek çıkmıştı ölmeden 10 gün önce dumanlı dişiyi göndermiş erkeginde öldügünü söylemiş öldükten sonra çalınan kuşlar bu kuşların kırmasıdır silik takkalı erkekte çalınan kuşların içindeydi
gardaş soruyorsun ya şeref amcalara saim ustalara ne oldu diye bizim içimizdeki fesat arkadşlarımız sayesinde nesil yok oldu şeref amcamın öz yigeni kuşları kümesinden çaldı sattı başkası ne yapmaz
BEN HER KUŞLARA DUA EDİYORUM NİYEMİ TİRİLYON VERSEN BİR İNSANIN KARAKTERİNİ ÖGRENEMESSİN AMA O İKİ KANAT BİR KUYRUK VARYA İNSANA BUNU ÖGRETİYOR ALLAHA EMANET OLUN TEL 05423186414/05354548585

ARAPCI ŞAFAK

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Şafak YILANLI
Meslek
İşçi
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
GARDAŞIM BENİMDE HERZAMAN SÖYLEDİGİM SÖZ VAR BİZİM CAMİYAMIZA NE ZAMAN MENFAAT GİRDİ KUŞÇULUK O ZAMAN BİTTİ ESKİDEN KÜMESLERİMİZE KİLİT VURMAZDIK ÇÜNKÜ HERKEZ PAYLAŞIRDI HERKEZ UÇURURDU KUŞTA OYNARDI ŞİMDİ DEMİR KAPILAR ARDINA GÖMÜYOZ ÖRNEGİN BEN YILLARCA GÖMDÜM UÇURDUM ÇALINDI KARDEŞ KATİLİ OLUYORDUM ALLAHDANKİ GÖMÜLERİMİZ SAGLAM KUŞLARIN GÜNAHI YILLAR KUŞLARI DEGİL İNSANLARI BOZDU BEN KUŞLARI TANIDIKÇA İNSANLIGIM UTANIP KUŞ OLASIM GELİYOR KISACA PARAYLA YAŞANAN ZEVK ANCAK BİZİ KANDIRIR ALLAHA EMANET OL

kazimcankurt

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Kazım CANKURT
Meslek
Özel Güvenlik
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Şafak abi merhaba ben muğladan kazım cankurt;
gerçekten çok güzel şeyler yazmışsın.allah c.c. rahmet eylesin şeref amca için
abi kuşçulukta dostluk yok bana kalırsa akıllı bi insan şunu yapması lazım
kuş besliyorsan azda olsa iyi kuşun üremediğini bilir.Bunun hastalığı var kaybolması var yırtıcıların alması var en büyük belasıda çalınması var.Bir bende olsun diye düşünenler yokmu hep bu yüzden herşeyi hiç sayıyorlar kimbilir o bir tane yavruyu alabilmek için kuşçu gecesini gündüzüne katıyor.Ama gel gör elin oğlu gelsin kümesi açsın kuşları götürsün artı birde kafasını koparsın başka kuşların ya şu memlekette neler dönüyor.arkadaşlar kusura bakmayın biraz dağıttım galiba bu hırsızlığın önüne geçilmiyor diyeceğim ustalar hep doğruyu söyler ben bunu bilirim.hatam varsa kusura bakmayın kafam yerinde değil bilader kaza etti bugün o yüzden kusura bakmayın.
dile getirmek istediğim paylaşalım para düşmanın dostu
Saygılarımla...

Ömer ÖZKURT

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ömer ÖZKURT
Meslek
Kamu Personeli
İkametgah
Diyarbakır
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Yok
şafak abi aramıza hoşgeldiniz.bende ankara da ikamet etmekteyim nasip olursa senin gibi değerli abilerimle tanışmak isterim.yazdıkların beni gerçekten etkiledi.
abi sana gönülden teşekkür ediyorum.zorlanarakda olsa o bilgisayarın başına oturup bizleri eski bilgilerinle aydınlattığın için.
biz gençlerin sizlerden öğreneceğimiz çok şeyler var.
abi aramıza katılman bize onur verdi.sen ve arkadaşlarını aramızda daha sık görmek isteriz.

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
şafak abi hoşgeldin siteye ve aramıza.çok güzel şeyler yazmışsın teşekkür ederim abi.ne zaman işin içine para girdi kuş kalmadı kırıldı ve çalındı.elimizdekilere sahip çıkmaya çalışıyoz.ne güzelki bu kuşları izlemişsin ve hala mevcut aman abi kimse duymasın bunu :)sağlıcakla kalasın abi...

ANKARALI AYHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
AYHAN GÜNGÖR
Meslek
TİCARET
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
SELAM ALEYKÜM HERKEZE KİM DEMİŞ ANKARADA SAYİM USTANIN KUŞLARINDAN KALMADI DİYE BİLENDE KONUŞUYOR BİLMEYENDE VAR KARDEŞİM KİMSE CIKARMIYOR ORDA OLDUYUNU BİLSE BİLE YOK DİYOR BİRAN ÖNCE KENDİM ALAYIM DİYE VAR KARDEŞİM BENİM BİLDİYİM BİRİNDE 60 TANE HEMDE KİMSEYE GÖSTERMİYOR ADAM 12 YAŞIMDAN BERİ BESLİYOR GÖRDÜM DUMANLI BENEKLİ TAKALI BOZ DUMANLI TAKALI BEYAZ TAKALI GÖK TAKALI DÜZDE VERİYOR VAR KARDEŞİM KİMSE YOK DEMESİN VAR SAYGILAR ANKARADA KUŞ VAR

Hüseyin BAŞOĞLAN

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hüseyin BAŞOĞLAN
Meslek
Yazılım-Tasarım
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Dönek
YAHOO
[email protected]
ANKARALI AYHAN' Alıntı:
SELAM ALEYKÜM HERKEZE KİM DEMİŞ ANKARADA SAYİM USTANIN KUŞLARINDAN KALMADI DİYE BİLENDE KONUŞUYOR BİLMEYENDE VAR KARDEŞİM KİMSE CIKARMIYOR ORDA OLDUYUNU BİLSE BİLE YOK DİYOR BİRAN ÖNCE KENDİM ALAYIM DİYE VAR KARDEŞİM BENİM BİLDİYİM BİRİNDE 60 TANE HEMDE KİMSEYE GÖSTERMİYOR ADAM 12 YAŞIMDAN BERİ BESLİYOR GÖRDÜM DUMANLI BENEKLİ TAKALI BOZ DUMANLI TAKALI BEYAZ TAKALI GÖK TAKALI DÜZDE VERİYOR VAR KARDEŞİM KİMSE YOK DEMESİN VAR SAYGILAR ANKARADA KUŞ VAR
Tamamı büyük harflerle mesaj yazmak kabalıktır. Dikkat ederseniz sevinirim. Burada herkes yorumunu yazıyor yazabilirde.

kuşçu26

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Samet Dönmez
Meslek
İkametgah
Eskişehir
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
ANKARALI AYHAN' Alıntı:
hoşgeldin abi.bu kuşların hala olduğunu bilmek güzel.bende biliyom ankarada kuş var.hiç izleme şansın oldumuy abi bu kuşları?nasıllar?