Muğlamızın Kuşları Tescillendi

murat yımaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat yılmaz
Meslek
öğrenci
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
dolapçı
http://www.haberler.com/mugla-guvercinl ... 43-haberi/

Alıntı yaptığım siteden inceleyebilirsiniz arkadaşlar Muğla'ya ait 4 tür tescillendi. Benimde beslediğim türler olduğu için sizlerle paylaşmak istedim..saygılar

FeLix_

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mesut DİNÇER
Meslek
Medikal Kimya
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Dönek
Diğer Irklarım
Hünkari, Taklacı, Bango, Form, Saya
hayırlı olsun.

muygun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Mehmet UYGUN
Meslek
Öğretmen
İkametgah
Afyon
Yetiştirdiğim Irk
Dolapçı
Diğer Irklarım
Ödemiş dolapçısı,Düz dönek
Muğla kuşlarının resimleriyle birlikte ötüş ve uçuş performansları hakkında da bilgi verirseniz yöresel kuşlarımıza ilgi duyan arkadaşlarımıza faydalı olacağı kanaatindeyim

murat yımaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat yılmaz
Meslek
öğrenci
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
dolapçı
tabiki Mehmet bey ben sadece arap besliyorum fakat muğlada besleyen kişilerin kümeslerinden paylaşımlar yapmayı düşünüyorum.. arap ve isliler genel olarak dalıcı dönücü gruptadır belli bir süre yüksek uçtuktan sonra havada küme şeklinden dağılıp ayrılmaya başlarlar o sıra kuş gösterildiğinde kendi etrafında matkap gibi dönerek inrler..eskiden dolapçı gibi helezon çizenlerinde olduğunu bi besleyiciden duymuştum fakat kendim görmedim hiç..

akalı ise hem renk hem ötüş özelliği için beslenir,uçuş performansı yoktur. naralı öterler.

muğla kuşları kuruküstlü olur ve gagalarının ucunda siyah benekleri vardır,gözleri açık renk,kuyruk sayısı genelde 12 dir.arap,isli ve göklerde tepeli olanlarda vardır,oyuna geç girerler.

ahmetvarol84

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ahmet varol
Meslek
tekstıl
İkametgah
Antalya
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
POSTA ,kelebek
hayırlı olsun ınsallah güzel resımlı sekıldede paylasımlarınzı bekliyoruz.

mazidenbiri

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
dursun BEKAR
Meslek
tekstil
İkametgah
Samsun
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
hayırlı olsun

sıra şimdi trabzon kuşlarında inşallah trabzon kuşlarıda tesçillenir

[email protected]

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
TÜRKER ÖDEN
Meslek
GÜVENLİK
İkametgah
Bursa
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
KARABAŞ BURSA OYNAR AKKANAT AKKUYRUK
ÇOK ŞÜKÜR MEMLEKETİMİZE ÖZGÜ ,BİZE AİT KUŞLAR VAR..

TESCİLLENMESİ DE HARİKULADE OLMUŞ.

ÇOK SEVİNDİM..

BU BAŞLIK ALTINDA MUĞLA KUŞLARINI BİR MİKTAR DA OLSA GÖRSEL OLARAK TANITMALIYIZ ..DİYE DÜŞÜNÜYORUM..

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
selamlar

Murat kardeşim öncelikle paylaşımın için teşekkür ederim.Muğladaki güvercin yetiştiricisi birçok arkadaşımız dahil muğla kuşlarımızı tanımıyoruz maalesef.Bu nadide ırkımızın tescillenmesinde emeği geçenlere canı gönülden tekrar tekrar teşekkür ederim.Bu sayede belirli soytakibi yapan ve yetiştiren dostlarımız çıkacak ve çoğalacaktır umarım.Elinden geldiğince resimlerle birlikte tanıtmaya çalışmışsın muğla kuşlarını emeğine sağlık.Ancak daha açıklayıcı bilgiler mevcutmudur elinizde mesela uçuş tarzları nasıldır ? kayıkta gezerler mi ? bel kırma gösterirler mi ? oyun tarzı sadece burgumudur ? v.s v.s cevapların için şimdiden teşekkür ederim.

saygılarımla

umut

murat yımaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat yılmaz
Meslek
öğrenci
İkametgah
Muğla
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Diğer Irklarım
dolapçı
Umut bey,güzel yorumunuz için teşekkür ederim öncelikle..
dediğiniz gbi bu kuşlar yıllardır burda var ama ancak bu yıl tescillendi ve emeği geçen herkese bende teşekkür ederim.Muğlanın kuşları olmasına rağmen ırkın tam özelliklerini taşıyan kuşlar bulmak zor ve belli yetiştiricilerde var.bende daha önceden taklacı ırkı besliyodum 2 yıl önce kuşlarımı tilki yiyince saf kuşları olan bi abimden 2 çift arap aldım üretmeye çalışıyorum..
uçuş tarzlarına gelince arap ve isliler daha çok uçan ırklar akalı nerdeyse uçmaz denebilir.. arap, islide uçuşları dolapçıya benziyo bana göre seri kanat çırpıp yükseliyolar ama dolapçıya göre çok geç açılıyolar.ama açıldıklarında çok rahat sineğe çıkaarlar.pırıltıya duyarlıdır ve burgu şeklinde evin üstüne kadar dönerler.bel kırma olayını kendi kuşlarımda hiç görmedim ama eşiyle uçurunca kısa süreli kayıkta geziyolar bendekiler..

Bende tam anlamıyla standartları nedir uçuş olarak bilmiyorum aslında kendi kuşarımdan gözlemlediklerim bu şekilde.Ama bazı besleyen abilerimden duyduklarıma göre dönüş şekilleri burgu şeklinde(ki hatta bazı kuşlar duramayıp çatıda patlar derdi), dolapçı gibi helezon çizenleride vardı diyolar ama kendi gözümle görmedim bu tarz dönüşü..
Eskiden bi arkadaşımda da bi çift gök vardı bu kuşlarda yüksek ve uzun süre uçarlardı fakat döndüklerini hiç görmedim sesli kuşlardı ötüş olarak.
Bu ırkı besleyenlerle fırsat buldukça görüşüp hem kendim bilgilenip hem de sizleri bilgilendirmeye devam edicem..saygılar

umut coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Umut COŞKUN
Meslek
Bankacı
İkametgah
Denizli
Yetiştirdiğim Irk
Seçiniz
Diğer Irklarım
Dönücü ırklar
Murat Kardeşim teşekkür ederim daha çok ayrıntı ve fotoları bekliyoruz dört gözle.

gencoahmet

Yönetici
Yardımcı Admin
Ad Soyad
Ahmet Kayabaş
Meslek
Emekli
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Saya
Diğer Irklarım
Tip(Portakal Renkli) Siyah Macar Sarı Posta
Derneksel ve örgütsel bir çalışmanın ürünü olan tescil işleminde emeği geçen tüm Muğlalı kuşçu kardeşlerimi tebrik eder Muğla kuşlarının da video olmasa bile yakın plan çekimleri görmek isterim saygılarımla.