Duyuruyu Kapat
Sevgili ziyaretçilerimiz sitemize üye olmadan konulara yanıt verebilir veya konu açabilirsiniz.

MARDİN TAKLACI GÜVERCİNLERİ

'Mardin taklacıları' forumunda Hüseyin BAŞOĞLAN tarafından 11 Ocak 2008 tarihinde açılan konu

1. orhan02

orhan02 Kayıtlı Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Orhan BAHAR
    Meslek:
    Kamu
    İkametgah:
    Adıyaman
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    Diğer Irklarım:
    Yok

selamalküm hüseyin ustam sene 1983 yılında şanlıurfanın kazası Viranşehir den bana hediye olarak bir çift kuş geldi bir açık gök diğeri bozdu yüksek uçarlardı 3 saat 4 saat yüksek uçardı yıldızda fark edildiklerinde inan seçe kadar görünürdü sonra iner 5 ile 10 sefer aras bol taklalı sefere yapardı seferlerine gelince yoldan geçen varsa sesten muhakak ne oluyor diye bakarlardı çok şidetli kanat çarparlardı yaptıkları seferler 3 weya 4 kademeydi yere 1 mt kalır ve taklayla çekerdi taklasıs tırmanır tekrar takla tekrar tırmanma yan gitme taklasız gitme böyle birşey yoktu 85 yılında askere gidince kardeşim bakarım dedi oda başkasına kaptırmış şimdi 1-5 yıldır kuş besliyorum ankaranın meşhur kuşçularının kuşları ne bendekilerde öyle bir hüner var nede ankarada seyretiğm kuşlarda ben görmedim

not: Şanlıurfa veya Mardin li arkadaşlar kuşların geldiği kişiyi tanır ismini hatırlamıyorum ama 2 gözüde görmüyordu Viranşehirde Hafız derlerdi uzun boylu esmer 0zaman 60 65 yaşları arasındaydı bu güzel insan aslında arap beslerdi arapcıydı

2. usher_00

usher_00 Kayıtlı Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Turqay
    Meslek:
    FutboLcu..
    Yetiştirdiğim Irk:
    Form
    ewt bnde 1 takım attım kmesime sonunda kuşların vücudu manken qbi inanılmaz bir şekiLde orantılı çook qüseL kuşlar.yakında sitede rsmLerini koyacaqm. :)

3. Hüseyin BAŞOĞLAN

Hüseyin BAŞOĞLAN Kayıtlı Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    Hüseyin BAŞOĞLAN
    Meslek:
    Yazılım-Tasarım
    İkametgah:
    Muğla
    Yetiştirdiğim Irk:
    Dolapçı
    Diğer Irklarım:
    Dönek
    YAHOO:
    hbasoglan@yahoo.com
    Son uyarı olacak güzel kardeşim bu sana. Yazılarında Türkçemizi olduğu gibi kullanmazsan bu siteden üyeliğin iptal edilecektir. Bu tür yazıları chat sitelerinde kullanırsan daha iyi olur..

4. hüseyin turan

hüseyin turan Kayıtlı Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    hüseyin turan
    Meslek:
    kuşçu
    İkametgah:
    Isparta
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı

SELAM ORHAN BEY,

UZN ZAMANDIR BU SAYFAYI TAKİP ETMİYORDUM,YAZINIZI OKUYUNCA BİR ŞEYLER YAZMAK İSTEDİM.

ÖNCE ŞUNU SÖYLEYEYİM UÇURDUĞUNUZ O İKİ KUŞUN YÜKSEK UÇTUĞUNDAN BAHSETMİŞSİNİZ AMA URFA VE MARDİN KUŞLARI GENELDE ALÇAK UÇARLAR.BELKİ BAŞKA BİR BÖLGENİN KUŞLARI ÇALIŞILMIŞ VE BU KUŞLAR ELDE EDİLMİŞ OLABİLİR.

KÜSTAHLIK OLARAK YADA ALGILANMASIN SÖYLEDİKLERİM AMA YAŞIM 40 BU YAŞIMA KADARDA YÜKSEK PERFORMANSLI BİR ÇOK KUŞ SEYRETME İMKANIM OLDU.AMA BUNLARIN HİÇ BİRİ URFA YADA MARDİN KUŞLARI DEĞİLDİ.EĞER ARKADAŞLARDAN UÇURAN VAR İSE VİDEOSUNU KOYARLARSA BENDE BU KUŞLARA KARŞI OLUŞMUŞ YARGI DEĞİŞİR.AMA İNANIN İSTANBULA BU BÖLGEDEN BİR DÖNEM O KADAR KUŞ GELDİ Kİ EMİNİM ORALARDA FAZLADA KALMAMIŞTIR.İSTANBULUN KUŞÇULARI HATTA KOCAELİ VE ANKARANIN KUŞÇULARI DA ARTIK PEK MARDİN VE URFA KUŞU İLE (OYUN KUŞU) PEK İLGİLENMİYORLAR.

SAYGILAR.........

5. orhan02

orhan02 Kayıtlı Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Orhan BAHAR
    Meslek:
    Kamu
    İkametgah:
    Adıyaman
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    Diğer Irklarım:
    Yok

selam usta ben bu günü yazmıyorum 27 yıl öncesini yazdım bendeki kuşlar uçuyordu o zamanda video yoktu ama ben avcı hikayesi veya hayelimdeki kuşları yazmadım şanlıurfa nın kazası viranşehir den arapcı hafızdan getirdim uçurdum gördüklerimi yazdım ben o zevke nail oldum ben senin teyit etmen veya gördünmüdiye yazmadım

6. hüseyin turan

hüseyin turan Kayıtlı Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    1
    Ad Soyad:
    hüseyin turan
    Meslek:
    kuşçu
    İkametgah:
    Isparta
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    selam orhan abi,

beni yanlış anladınız galiba,sizin kuşlarınız için söylememiştim ben genel olarak urfa mardin kuşları için konuşmuştum.

7. WahsetrR

WahsetrR Kayıtlı Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    SAVAŞ SÖNMEZ
    Meslek:
    öğrenci
    Yetiştirdiğim Irk:
    Diğer
    Arap ile Mavi - Mardin ırkları olarakmı biliniyor tam anlayamadım ?

8. kuşçu26

kuşçu26 Kayıtlı Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    Samet Dönmez
    Meslek:
    Laborant ama işsiz bi laborant
    İkametgah:
    Eskişehir
    Yetiştirdiğim Irk:
    Diğer
    Selamünaleyküm

Herkes uçurmus izlemiş ne güzel.urfa mardin sivas ankara aksaray konya kuşu farketmez.oyun önemli olan.bende uçurdum izledim iyi kötü gezdim kümes gördüm urfada ankarada adapazarı mersinde.ama bir oyun kuşuna niçin mardin denir anlamadım.mardin güzel bir ilimizin adıdır.kendine has oyun kuşu vardır.kızıl sarı gözlü kama paçalı kuşları takkeli perçemli kuşları.e diğer illerdede var oyun kuşu.niçin diğer kuşlar da içinde mardin deniliyor.

9. tavsanli43

tavsanli43 Kayıtlı Kullanıcı

Alınan Beğeniler:
    0
    Ad Soyad:
    umit elyak
    Meslek:
    serbest
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    Tavsanlıdan selamlar. Bizim oranin kuslariyla mardindeki kuslar cok farkli.
    --- Mesaj güncellendi ---
    Genel olarak Turkiyenin cogu iline mardinden yayildigi icin oyle denile kalmis.

Bu Sayfayı Paylaş