Kuş yüksek uçması için ne yapmak gerek ?

shrek.25

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
engin eryiğit
Meslek
......
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
abi kuşun biraz yağlı kanat sesi tok çıkıyo ama birazdaha uçurursan eski kondüsyonunu bulur

RaSTaN

Kayıtlı Kullanıcı
Kenan Bey kuş gayet güzel alçaktan alarak oyun yapan bir kuş bence bu alçal uçuş da onun karekteristlik özelliği. Esasen elimizdeki kuşların eğer kendi yavrumuz değilse kendi başlarına ne yaptıklarına değil verdikleri yavruların nasıl oyun yaptığına bakmamız lazım. Sizin de bu kuştan alacağınız yavruların oyunları daha önemli bence. Kuşun oyunu bir şekilde bozulmuş sonradan ancak çıkacak yavruların uçurulması ve oyun açılmaları zamanında ve düzgün yapılmalı.

Buradan diğer yaruların konusuına bağlıyacak olursak uçmaya başlayan ve oyun açama aşamasında olan kuşları yatırmayın. Eğer bu aşamada yatarlarsa bir daha düzgün oyunlarını göremezsiniz. Bazıları için ancak ya yavruya kustuklarında tekrar oyun açmalarını beklersiniz yada bu şansı bile bulamayabilirsiniz. Ancak yeni yeni uçan yapacağı oyun merakla beklenilen yavruların kaybıda elbette en korkulan konulardan birisidir. Ancak böyle kuşları özellikle rüzgarsız havalarda ve sadece yavruları değil, bir yavru bir-iki de yuvayı bilen rehber kuşla uçurmakta fayda var. Sadece yavrular uçurulurlarsa birbirlerini takip ederek yuvadan fazlaca uzaklaşma ve geri dönememe durumları olabilir, dikkat etmek gerek.

Sağlıklı yavrular, güzel seyirler dleklerimle.

Kenan.P

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Kenan Pekbas
Meslek
Bilgisayar
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
RaSTaN' Alıntı:
Kenan Bey kuş gayet güzel alçaktan alarak oyun yapan bir kuş bence bu alçal uçuş da onun karekteristlik özelliği. Esasen elimizdeki kuşların eğer kendi yavrumuz değilse kendi başlarına ne yaptıklarına değil verdikleri yavruların nasıl oyun yaptığına bakmamız lazım. Sizin de bu kuştan alacağınız yavruların oyunları daha önemli bence. Kuşun oyunu bir şekilde bozulmuş sonradan ancak çıkacak yavruların uçurulması ve oyun açılmaları zamanında ve düzgün yapılmalı.

Buradan diğer yaruların konusuına bağlıyacak olursak uçmaya başlayan ve oyun açama aşamasında olan kuşları yatırmayın. Eğer bu aşamada yatarlarsa bir daha düzgün oyunlarını göremezsiniz. Bazıları için ancak ya yavruya kustuklarında tekrar oyun açmalarını beklersiniz yada bu şansı bile bulamayabilirsiniz. Ancak yeni yeni uçan yapacağı oyun merakla beklenilen yavruların kaybıda elbette en korkulan konulardan birisidir. Ancak böyle kuşları özellikle rüzgarsız havalarda ve sadece yavruları değil, bir yavru bir-iki de yuvayı bilen rehber kuşla uçurmakta fayda var. Sadece yavrular uçurulurlarsa birbirlerini takip ederek yuvadan fazlaca uzaklaşma ve geri dönememe durumları olabilir, dikkat etmek gerek.

Sağlıklı yavrular, güzel seyirler dleklerimle.
Ustam cok haklisiniz, yavrulari gercektende rüzgar alip götürüyordu, birbirini takip ederek kümesten bayagi uzaklastilar, bende arbayla peslerinden gitmek zorunda kaldim, Allahtan zeki kuslarmiski rüzgara karsi direnerek takla ata ata geri döndüler. Bu videoda gördügünüz kusun yavrusunun birini deli takladayken kaybetmistim, o yüzden bunlarida kaybecegim diye cok korktum. Simdi o kusu yüksek ucan gök bir erkekle es ettim ve yavrulari henüz birbucuk haftalik oldu. Su an elimde ucan iki usta kus var, biri videodaki ve birde beyaz disi var, sizce yavrulari sirayla, yani bir yavru iki usta halindemi ucurmami tavsiye edersiniz??? Her sabah bu sekilde sirayla ucuracak olursam eke kuslar bayagi yorulacaklar diye düsünüyorum. Verdiginiz ve vereceginiz bilgiler icin tesekkür ederim Selamlar Kenan

RaSTaN

Kayıtlı Kullanıcı
Estagfurullah Kenan Bey ustalık değil bizimkisi, sadece nacizane tecrübelerimizi paylaşmak, yoksa nice ustalar vardır buralarda eminim, yine de teveccühünüz için teşekkürler. :)

Allahtan dönebilmişler hakikaten, geçmiş olsun. Oyun açan yavrulara rehber kuş olarak da eğer varsa iki tane, yoksa bir tane kuşla da uçurabilirsiniz. Beyaz bir kuşla uçurmanızda da ayrıca fayda var. En azından yavru diğer yabancı kuşları ve/veya yabanileri takibe fazla niyetlenmez. Uçurmaya başlama şeklinizi bilmiyorum ama her uçumdan önce uçacak kuşları önce yerde çok az olmak kaydıyla yemleyin ( gördüğüm kadarıyla yeriniz müsait! ) ve etrafı seyretmesine izin verin, sonra uçuma kaldırın. Yuvadan direk uçuşa geçirmeyin, yada kendi elinizle havaya atarak uçurmayın. Etrafını görerek yerden kalksın ki etrafı daha iyi tanısın. Yine uçum sırasında kuşları uçmaya fazla zorlamayın bu durumda da fazla uzaklaşabilirler. Ve daha da kötüsü yabancı çatılara konma alışkanlığı edinebilirler. Bırakın ne kadar uçacağına kendisi karar versin.

Birde benim bir başka tavsiyem; yumurtası, yavrusu olan kuşları ( damızlıkları) özellikle ufak yavruları varken fazla uçurmamakta fayda var. Herhangi bir nedenle kayıpları halinde, diğer eşin yavruya bakmaması ihtimaliyle oldukça sıkıntılı bir duruma düşülebilir.

Yeni yavrularınızda sağlıkla büyür İnşallah ve uçum videolarınıda buradan zevkle bizlerde izleriz! :)

Selamlar, saygılar.

kaynarcalı25

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
selcuk bilici
Meslek
teknik er
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
s.a teke düşmüş bi hayvanı yukseltmek size bi kar saglayacagını sanmıyorum ama illede yüksek ucsun diyosanız kuşunuzun yanına kuşkatmayı deneyin

DELIYUREK41

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
murat koç
Meslek
teknıker
İkametgah
Kocaeli
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
MRB kenan bey.kusunuzun ucum ozellıklerını anlatmısınız.kımı kuslar alcak ucar bu kusların karakterıstık ozellıklerıdır fakat dedıgınız kadar alcak mesafede ucması bana pek normal gelmedı.ınıs vıdeosundada kus taklayı cok sert sekılde tersledı sankı kusda dengeyle ılgılı bır sorun var gıbı geldı bana.bunuda yıne en ıyı sız gozlemlersınız.yavrularınızıda sık takla sorun8 oldugunu soylemıssınız.eger bu soydan daha once yavru oynatdıysanız ve sıkıdan kısa surede cıkıyolarsa kuyruk ortası seyreltıp ruzgarsız ve sis olmayan havalarda ucurmaya devm edın.ama yok hıc ucurmadım kaybetmekde ıstemıyorum dersenız kuslarınızı ese atın ve yavruya yem kusmaya basladıkdan sonra tekrar ucurmaya baslayın.emın olun kusunuz cok rahatlıycakdır

B

Burakhnd

Arkadaslar yine sizin bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacim var. Benim kusculuk hakkinda asagi yukari 5 senelik tecrübem var, yani hala acemi sayilirim. Bende cok sesli, 1 metreye kadar inip 4-5 takla ile 90 derece dik fisekleyen bir disi kus var. Seyretmesi cok zevkli fakat cok alcaktan ucuyor, yani cok alcaktan derken, agac ve müstakil evler gibi bazi engeller olmasa, kus 3 metreden yüksege cikmayacak kadar alcaktan ucuyor. Alcaktan ucmasida kusu cok yoruyor ve bu sebepten dolayi kusun ucus saati 20 dakikayi gecmiyor. Kusu düz ve yüksek ucan ve henüz takla atmayan beyaz bir disi kusla ucurdugum zaman oda onunla birlikte yükseliyor fakat ikisi beraber ucarken kesinlikle sefere gelmiyor ve taklada atmiyor. Kus yüksek ucmadigi icin hedefe dalisida yok denecek kadar kisa oluyor. Bu kusun yöksekten ucmasi ve yüksekten hedefe gelmesi icin bana neler önerebilirsiniz. Simdiden herkese tesekkür ederim. Selam ve saygilar Kenan
Usta. Kusla ucuruken beyazla senınkını yere kus serkı fıseklıyecegı yerı gorsun yada 2sını attıktan 5dk sonra kanat ısıtma dedıkten sonra hedefe gelmesı gerekn yere kus goster usta