Güvercinde ur tedavisi

'Güvercinlerde bakteri ve virüs hastalıkları' forumunda YelkensizGemi tarafından 12 Mart 2017 tarihinde açılan konu

1. YelkensizGemi

YelkensizGemi Kayıtlı Kullanıcı

3
    0
    1
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ad Soyad:
    Ümit BAKIR
    Meslek:
    Muhasebe
    İkametgah:
    Diyarbakır
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    Diğer Irklarım:
    Yok
    Merhaba ben aranıza yeni katılmış biri olarak güvercinlere uygulanan ilaçlar hakkında pek bilgi sahibi değilim. Kuşlar da görülen bir çok hastalığa şahit oldum kendi kuşlarım da dahil ve bunları bilinen basit tedavi yöntemleri ile tedavi ettim vitamin haplar antibiotik vs.
    Güvercinler de ur hastalığını duymuştum ama hiç bir zaman benim kuşlarım da böyle birşey söz konusu olmadı. 2 ay önce çok sevdiğim Miski bir kuşumun ayağın da ur çıkmıştı bir çok araştırma yapmama rağmen net birşeye ulaşamadım. Bir kaç kişinin önerisi ile Genta 80 Dekortsuyu Straptomisin karıştırıp kuşumun ayak bileği kısmına ur olan kısıma 5cc uyguladık. İğneyi vurduktan bir kaç saniye sonra kuş sersemledi ve bayıldı başıma ilk defa böyle birşey geldiği için üzüldüm ve burda adminimize danıştım ilaç dozunun fazla uygulandığını söyledi. 45 dakika kadar başında bekledim sadece kalp atışlarını hissediyordum başka herhangi bir fiziksel fonksiyon yoktu. 45 dakika sonra gözlerini açıp kendine geldi ve çok sevindim. Fakat bu ur yüzünden çiftleşemiyor sorun yaşıyordu yürümesi gayet normal o kadar rahatsız etmiyor ama sorun yaratıyor ur yumuşak bir şekildeydi son olarak veterinere götürme kararı aldım.
    Baytarın eline verdim kuşu makasla keserek içinde ki uru çıkardı ve tampon uygula biraz dedi bir kaç gün sonra tertemiz oldu şuan bir ağız yavru aldım. İkinci dönem yumurta üstünde yatıyor şimdi. Fakat şimdi bu aralar yine çıkmış ama eskisinden ufak bunu nasıl ne şekilde tedavi edebiliriz bu hastalığa sebep olan şey nedir bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum saygılar.

2. Hasip

Hasip Site Yetkilisi Site Genel Yöneticisi

368
    12
    18
    Alınan Beğeniler:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    Ad Soyad:
    Hasip Tosun
    Meslek:
    Bilgisayar
    İkametgah:
    Afyon
    Yetiştirdiğim Irk:
    Adana
    Diğer Irklarım:
    Hünkari
    Öncelikle tekrardan geçmiş olsun, gönül isterki kuşlarımızda hastalık olmasın ancak malesef bir şekilde bulaşıyor veya ırsi sebeplerle kuşlarda aniden çıkabiliyor. Sizin konunuzda bir kere müdahale edilmiş ve hastalık tekrardan nüksetmiş bu konuda @turkeroden@hotmail.com hocamızın önerilerini dikkate almak lazım. Geçmiş olsun tekrardan.

3. YelkensizGemi

YelkensizGemi Kayıtlı Kullanıcı

3
    0
    1
    Alınan Beğeniler:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Ad Soyad:
    Ümit BAKIR
    Meslek: