Duyuruyu Kapat
Sevgili ziyaretçilerimiz sitemize üye olmadan konulara yanıt verebilir veya konu açabilirsiniz.

Eşsiz Dişi Yumurtlarmı.!

'Güvercin üretimi' forumunda gökhan @k tarafından 17 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

1. gökhan @k

gökhan @k Kayıtlı Kullanıcı

743
    0
    0
    Ad Soyad:
    Gökhan AK
    Meslek:
    Serbest Meslek
    Yetiştirdiğim Irk:
    Makaracı
    Merhabalar,Her canlının ve canlı türlerin sahip oldukları birbirlerine benzer ve birbirlerinden farklı metabolizma yapıları bulunmaktadır.Bazı canlıların belli zaman arlıklarında vücut yapılarının zorunlu olarak gerçekleştirceği tepkimeler hakkında özellikle uzun bir süredir eşsiz kalan dişi güvercinlerin yumurtlama ihtiyaçlarının ne denli olduğunu sorgulamak gerektiğini düşündüm.
    Özellikle 5 ay ve üzeri bir zamandır eşşiz kalan bir dişi,erkek güvercinle ilişkisi olmadan kendince döllenmemiş bir yumurta yapabilirmi? değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

2. aykutk

aykutk Kayıtlı Kullanıcı

833
    0
    0
    Ad Soyad:
    Aykut KARABULUT
    Meslek:
    Emekli
    İkametgah:
    Muğla
    Yetiştirdiğim Irk:
    Baska
    Selamlar,

Bu konunuz ile ilintili olabileceğini ve size bir nebzede fikir verebileceğini düşündüğüm yıllar önce başımdan geçen bir olayı sizlerle paylaşmak istiyorum. Beyaz iki saya (kelebek) cinsi güvercinlerim eş almıştı, belli bir süre sonra yuvada ilk yumurtayı görmüş ve mutlu olmuştum. Ertesi gün ikinci yumurtayı gördükten sonra gün saymaya başlamıştım. Yavrular ne zaman çıkacak diye ama bir sonra ki gün üçüncü ve daha sonra dördüncü yumurtayı görünce mutluluğum yerini şaşkınlığa ve hayrete bıraktı. Araştırmalarım neticesinde eş tutan iki saya (kelebek) cinsi güverciniminde dışı olduğunu anladım. Bu olaydan şunu anladım dişi kuş döllenmesine gerek kalmadan iç güdüsel olarak yumurtalayabiliyor.Hem her normal eşleşmeden de döllenmemiş yumurtalar çıktığını da bilmekde ve görmekteyiz. Eşleşmeden yumurtama olayına tanıklık etmedim duymadım ama....

Saygılarımla,

Aykut Karabulut

3. SEREF

SEREF Kayıtlı Kullanıcı

2.101
    0
    0
    Ad Soyad:
    ŞEREF
    Meslek:
    ÖZSOY
    Yetiştirdiğim Irk:
    Diğer
    evet dişi tek başna yumuretada yapar 2 dişi eş olup yumurtada yapabilir hatta tek dişi nadiren eğer çifleşme imkanı bulmuşsa eş tutmadan yumurtasına oturur yavruyuda buyutur ..selamlar .ŞEREF

4. adıyamanhasan

adıyamanhasan Kayıtlı Kullanıcı

272
    0
    0
    Ad Soyad:
    hasan çelik
    Meslek:
    buğday alım satımı
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    merhaba arkadasım bızım burda toprak tan derler yanı dısı tek basına yumurta yapar ama yumurta bostur erkeklee ilşkisiş yoksa yumurta bos cıkar burda raslladıgımız bır olaydır ama arkaadasların dedıgı gıbı yumurta cıkarsa erkekle ilşkisi vardır kı bunu yawru cıkarsa tek basınba baktırmak kusun kut olması demektır yanı yuvadan kalkamayan hayvanın halı ne olur sız de az cok daha ıyı bılırsınız

sayglar

5. sancaktar1

sancaktar1 Kayıtlı Kullanıcı

12
    0
    0
    Ad Soyad:
    Kaan Eren
    Meslek:
    Lise öğrencisi
    Yetiştirdiğim Irk:
    Baska
    İlişki olmadan döllenme he.İlk defa duyuyorum, Lise son sınıftayım en iyi darsim biyoloji ve tarih ama biyolojide hiç böyle bir şey duymadım, Hocama sorcam,ama gerçekse inanamıyorum. Allahın Hikmeti işte.Şüphesiz Allah Ol Deyince o şey hemen oluverir.

6. ilkay06

ilkay06 Kayıtlı Kullanıcı

128
    0
    0
    Ad Soyad:
    ilkay özer
    Meslek:
    Serbest Meslek
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    Dostum belli bir süre yalnız kalan dişi. Aşırı kızgınlığa geldiği zaman yumurtlar yalnız yumurtadan yavru çıkmasını beklemeyin. Döllenerek olan bi olay değildir. Yalnızca kızgınlıktan dolayı gerçekleşen bir olaydır :) başıma bi kaç kez geldi :)

7. ustad71

ustad71 Kayıtlı Kullanıcı

189
    0
    0
    Ad Soyad:
    oğuz
    Meslek:
    tekniker
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    yumurtlar ama yavru çıkmaz.tıpkı bir tavuk gibi...

8. sarıkır4141

sarıkır4141 Kayıtlı Kullanıcı

567
    0
    0
    Ad Soyad:
    emre kalender
    Meslek:
    öğrenci
    Yetiştirdiğim Irk:
    Taklacı
    dişiler azgınlıktanda yumurtlarla eşleri olmasada ama ymurta boş çıkar

9. gökhan @k

gökhan @k Kayıtlı Kullanıcı

743
    0
    0
    Ad Soyad:
    Gökhan AK
    Meslek:
    Serbest Meslek
    Yetiştirdiğim Irk:
    Makaracı
    Değerli yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.

10. Kalpen

Kalpen Misafir

0
    0
    0
    --- Mesaj güncellendi ---
    benimde de ilk defa basima geldi, 2 tane eke eslestirdim Bayramin arifesi gunu yumurtladi 2 ci yumurtayida dun yani Bayramin 1 ci gunu yumurtladi,bayramin ikincu gunu bu gunde yumurta 4 olmus, cok sarsirdim nasil oldu diye dusunurken ,internet uzeri arastirma yaparken burdaki yaziyi gordum,biraz anal;r gibi oldum ,Benim merak ettigim konu erkek kusda yumurtlayabilirmi , Horoz da yumurtluyor sonucda ? sevgiyle kalin

Konuyu Önceden Okuyan Üyeler (Toplam Sayısı: 3)

Bu Sayfayı Paylaş