DİRSEK ACAN KUŞUN DİRSEĞİ KAPANMASI

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
DİRSEK ACAN KUŞUN DİRSEĞİ KAPANMASI İÇİN YAPILANLAR BU KONUDA BİLDİSİ OLANLARDAN BEKLİYORUM. cünki daha gecen seneye kadar hiç dirsek acan kuşu tutmuyorken şimdi arkadaşlarda bir kaç kez gördüm kuş dirsek actıgı halde kısa zaman yani 10 gün kadar bir zamanda devamlı ucuruldugunda kapatıyordu. dirsek kapayan ve kapamayan kuşlar hakkında bilgisi olanlar paylaşırsa memnun olurum şimdiden teşekürler.

Hoca

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hayrettin BÜYÜK
Meslek
Öğretmen
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Re: DİRSEK ACAN KUŞUN DİRSEĞİ KAPANMASI İÇİN YAPILANLAR BU KONUDA BİLDİSİ OLANLARDAN BEKLİYORUM

Kuş kanat patlattığında bir kere kesinlikle uçurulmalıdır. Eğer bu geçici bir durumsa bir süre sonra kendiliğinden kapanır. Ama kuş çok sert bir kuş ve her uçuşunda kanama ve yara artarak devam ediyorsa zaten bir süre sonra uçamaz hale gelir. Bu tarz kuşları uçmuyorsa damızlığa çekeyim demek yanlış olur çünkü yavruda da aynı hatayı verir.

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
Re: DİRSEK ACAN KUŞUN DİRSEĞİ KAPANMASI İÇİN YAPILANLAR BU KONUDA BİLDİSİ OLANLARDAN BEKLİYORUM

Hoca' Alıntı:
Kuş kanat patlattığında bir kere kesinlikle uçurulmalıdır. Eğer bu geçici bir durumsa bir süre sonra kendiliğinden kapanır. Ama kuş çok sert bir kuş ve her uçuşunda kanama ve yara artarak devam ediyorsa zaten bir süre sonra uçamaz hale gelir. Bu tarz kuşları uçmuyorsa damızlığa çekeyim demek yanlış olur çünkü yavruda da aynı hatayı verir.

biz dirsekli luş beslemediğimizden bu konuda pek bilgim yok peki bu kuşun anne baba ve kardeşinde yok kendisindede bir kanadında var ise böyle deneyime yada bilgiye sahip olan varmı.

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı

selamunaleykum kanat acma denenmis kuslardada olur binde birde olsa ince tuyu tamamlamadiginda olur ama bu uctukca bir iki haftaya kapanir tuyunu tamamlayinca duzelir ve genelde tek taraf eller ama iki tarafida aciliyorsa ve uctukca kapanmazsa makbul deyirdir seninde soyledigingibi kenan kardes .
yeni ucuma baslattigin yavrularin durumu ne kolay gelsin
saygilarla ferhat

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk

valla bir tane seyrettim getirdim daha ucurmadım tek taraf dirsek acıyor kenan dedi yinede aldım getirdim eğer kaybetmezsem atarım videosunu :=) dirsek ucarken girerken ve fişekte yerinde saydırma pek yapmıyor yani fışkırması yine ayni hızla taklası ayni güzellikte ben de olsun ver dedim arkadaşa al dedi ikiletmedi ucurduktan 1 yada 2 hafta içinde dirsek kaparsa ben seyrettim buraya atılmış videolarda bir tane video yok o kalitede birde kuş catı kuşu ben cayırda ucurucam işallah kaybetmeyiz. cünki hazır kuşu ucurucamaızdan hazırderken öyle haftada bir yada 2 kez ucurlmuş kuş.

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
merhaba,ana babada olmaması veya diğer kardeşlerinde olmaması etkilemiyor,çünki en eski soylarda bile arada daha serti ,daha uzun oynayanı ,çok taklalısı yada hiç oynamayanıda çıkıyor,uçurmaya devam et ,yaraya uçum sonrası toz kına dökebilirsin .inşallah 10 günde geçerde senide taklacı yaparız :evet: :slm:

mavigalaca76

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hasan D.
Meslek
Elektrik
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Dönek
Selam
Ben daha öncecede bu dirsek olayını yazmıştım.Ustalar iyi kuş dirsek açar derler ama sonu yoktur.Ben kendim uçurduğum kuşlardan dirsek açanlarda istikrar görmedim.Bir kuşum dirsek açtı sonunda kendisini uçuma verdi saatlerce fişeksiz gezdi.Bir kuşum dirsek açtı eskisi gibi kanadına yük almadı fişekleri yarıda bıraktı.Bitaneside kolay yollardan alttan gelerek veya taklasız indi.Birtanesi yerine inmedi her yere yıkıldı günlerce çatılarda kaldı.Oynayan kuş dirsek açar.Onun için dirsek bence kuşun dönüm noktası yani o dengeyi yakalamak lazım.Dirsek açan kuş her zaman bir pislik yapar ama bu gün ama yarın.

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
mavigalaca76' Alıntı:
Selam
Ben daha öncecede bu dirsek olayını yazmıştım.Ustalar iyi kuş dirsek açar derler ama sonu yoktur.Ben kendim uçurduğum kuşlardan dirsek açanlarda istikrar görmedim.Bir kuşum dirsek açtı sonunda kendisini uçuma verdi saatlerce fişeksiz gezdi.Bir kuşum dirsek açtı eskisi gibi kanadına yük almadı fişekleri yarıda bıraktı.Bitaneside kolay yollardan alttan gelerek veya taklasız indi.Birtanesi yerine inmedi her yere yıkıldı günlerce çatılarda kaldı.Oynayan kuş dirsek açar.Onun için dirsek bence kuşun dönüm noktası yani o dengeyi yakalamak lazım.Dirsek açan kuş her zaman bir pislik yapar ama bu gün ama yarın.

dengeyi yakalamak lazımderken mesela ben burda dirsekli kuş görmüştüm arkadaşta hemde cif tarafında kenan bunu her gün ucuralım 10 gün kaybolacak önemli değil acıp kapar bizimkiler ama ucurursan demişti. senin anlatmak istediğini tam anlayamadım mesela bendeki tek taraf dirsek acıyor kimi siteler bunu ırsı hastalık diye yazıyor ama kendisi hariç kardeşlerinde anne babasında yok ? neden ?

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
tengelli' Alıntı:
mavigalaca76' Alıntı:
Selam

dengeyi yakalamak lazımderken mesela ben burda dirsekli kuş görmüştüm arkadaşta hemde cif tarafında kenan bunu her gün ucuralım 10 gün kaybolacak önemli değil acıp kapar bizimkiler ama ucurursan demişti. senin anlatmak istediğini tam anlayamadım mesela bendeki tek taraf dirsek acıyor kimi siteler bunu ırsı hastalık diye yazıyor ama kendisi hariç kardeşlerinde anne babasında yok ? neden ?

bende derken pazar günü seyrettim arkadaşta ve ver dedim kuşu kardeşlerinde olup olmadıgınıda sordum ve kuş nedense fışkırmasında ve kapamasında taklasında sorun yapmıyor ek olarak bilgilendiriyim.

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
mesela biz hiç dirsekli kuş beslemeyiz şunun gibi olabilirmi mesela serte giren kuşa emek verrirsen serten cıkar dirsek acan kuşuda doğru emegi verirsen dirseği kapar gibi bir olayda varmı varsa bu emekler nelerdir ?

şusuçi

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
osman yamak
Meslek
serbes
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
S.A. Arkadaşlar benim düşünceme göre iki tip dirsek açan kuş vardır birinçisi ince tüyde ucurulduğunda dirsek açan kuş bu tip kuşlar zamanla düzelir ikinçi tip kuş ise dirsekleri iğneli diye tabir edilen ve dirseklerinde kemik çıkıntısı olan kuşlar bunların düzelme şansı yoktur fakat altından gelende böyle olaçak diye bir şey bence söz konusu değil iyi bir karşılık vurulduğunda yavrularda bu sorun oluşmaz.Saygılar...

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
şusuçi' Alıntı:
S.A. Arkadaşlar benim düşünceme göre iki tip dirsek açan kuş vardır birinçisi ince tüyde ucurulduğunda dirsek açan kuş bu tip kuşlar zamanla düzelir ikinçi tip kuş ise dirsekleri iğneli diye tabir edilen ve dirseklerinde kemik çıkıntısı olan kuşlar bunların düzelme şansı yoktur fakat altından gelende böyle olaçak diye bir şey bence söz konusu değil iyi bir karşılık vurulduğunda yavrularda bu sorun oluşmaz.Saygılar...

selamlar o şekilde kemiksi dirsek değil tek kanatta ve bu düz kemik cıkıntıssı şeklinde değil kanama şeklinde sivrimsi kemiği oldugunda kuş ister istemez acıdan oyun bozuyor. işallah uctukca kapatır cünki eğer ucurabilirsem videosunu atıcam.

yunus81

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Yunus Turan
Meslek
kuş besleyicisi
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Merhaba arkadaşlar;

Gerçekten önemli bir konu. Bu konuyu gündeme getiren arkadaşa teşekkür ediyoruz.
Ben de dirsek açan kuşların sonunun iyi olmadığı düşüncesindeyim. Çok çok az bir kısmının oyununa aynen devam ettiği söylenir. Ama ben görmedim, gören arkadaşlar öyle söylüyor. Bazılarının kapattığını söylüyorlar, ben yine görmedim. Benim gördüğüm en belirgin iki özelliği oluyor bu tarz kuşların. Birincisi kendini uçuma veriyorlar. İkincisi de fişeğini kısaltıyorlar.
Benim kendi uçurduğum iki kuşu birbirine vurmuştum, ikisinde de dirsek açma diye bir şey yoktu. Ama yavruları iki taraftan da açtı. Ben bu nedenle işin genetikle alakalı bir yönünün kesinlikle olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu bir kaç eski kuşçu ile konuşmuştum. Onlar dirsek açan kuşun yavrularının da kesinlikle açtığını söylemişlerdi. Bu konuyu net olarak bilmiyorum ama.
Bence bilinmesi gereken en önemli şey, aynı soyu sürekli birbirine vurmakla dirsek açma olayının ortaya çıkabileceğidir bence.
Son olarak Sakarya Yarışmasının şu andaki birincisi olan kuşun dirsek açmış olduğunu söylemişti bir arkadaş. Acaba o kuş şu anda neler yapıyor? Eski oyununa eynen devam edebiliyor mu?
Selamlar.

Şenol Turan

mavigalaca76

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Hasan D.
Meslek
Elektrik
İkametgah
İstanbul-I (Avrupa)
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
Diğer Irklarım
Dönek
tengelli' Alıntı:
tengelli' Alıntı:
mavigalaca76' Alıntı:
Selam

bende derken pazar günü seyrettim arkadaşta ve ver dedim kuşu kardeşlerinde olup olmadıgınıda sordum ve kuş nedense fışkırmasında ve kapamasında taklasında sorun yapmıyor ek olarak bilgilendiriyim.

Selam
Bu dirsek konusunda bilim adamlarının yaptığı bir çalışma yok.Onun için kesin olarak ırsi dir falandır diyemeyiz ama
deneyimler vardır ben ucurdum sonu yazdıklarım gibi oldu.Başka uçuran arkadaşlardada benzer olaylar meydana geliyorsa macera aramaya gerek yok.Burada bu konuları tartışmamızın nedeni eğer okuyanın çevresindede dirsekli kuşun sonu yazılanlardan birine uyuyorsa kendisine bir pay çıkarması içindir.Siz o seyrettiğiniz kuşu 20-25 gün sonra birdaha seyredin arada bir gidin tekrar seyredin bu süre içinde ama sürekli nasıl uçuruluyorsa öyle ucurmaya devam etsinler.Ondan sonra gördüklerinizi yazın bizde faydalanalım.
Saygılarımla

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
mantıklı ben ucurucam kaybetmezsem allahın izniyle dediğin doğru ucurdugum her 3 ucumun sonunda dirseğin sonucunu ve ucururken ne yaptıgımı yazarsam tek taraflı dirsek konusuna net cevap olur.

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
selamlar kuşu cuma akşamı kaldırdım ama bastıraramadım yakalayan arkadaş hayrını görür işallah.

ferro18

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
Ferhat Potukoglu
Meslek
Isletmeci
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
selamun aleykum gecmis olsun dedigingibi umarim ii kuscuya nasip olur
saygilarla ferhat

SEREF

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
ŞEREF
Meslek
ÖZSOY
Yetiştirdiğim Irk
Diğer
Kenan bey geçmişolsun . Kısmetdeğilmiş size demekki . selamlar.ŞEREF

göksal balcı

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
göksal balcı
Meslek
depo sevkiyat
İkametgah
Ankara
Yetiştirdiğim Irk
Taklacı
merhaba öncelikle geçmiş olsun,ama perdahını alan kuşlar genelde yeni yuvasına basmıyor çünkü çevreye göre belli bir güzergahı oyun için benimsiyor ve yeni yerini yadırgıyor,bu yüzden bence bir yavru alırsanız uçurup sonunu bizede anlatırdınız,dirsek açan kuşların sonunu seyisinin belirleyeceği kanısındayım arkadaşınız 10 gün sonra kapanacak demiş bu onun deneyimidir,seyisliğidir.umarım bir yeni yavru alıp ilk siz uçurup deneyiminizi bizimle paylaşırsınız,umarım o kuşuda bulursunuz çünkü arkadaşınız size içtenlikle vermiş herkese saygılar selamlar :slm:

tengelli

Kayıtlı Kullanıcı
Ad Soyad
kenan tengelli
Meslek
işçi
İkametgah
İstanbul-II (Anadolu)
Yetiştirdiğim Irk
herkese teşekürler arkadaşı aradım sordu ne oldu diye kaybettim dedim bastıramadım kardeşlerinden vericek bu hazırdı güzel yönü oydu şimdi hazırlıcaz bir daha gittiğimde yanına başka kardeşini alıcam ( alıcam derken ben veririm dedi sağolsun). hangi kuş olursa olsun iyi yada kötü kıymet verenin eline düşer işallah cünki cirkininde güzelinde seveni olur.